Brzezinka - Spotkanie ekumeniczne w cieniu Bramy Śmierci

Takiego najazdu gości z różnych zakątków świata na parkingu głównym w Brzezince zarządzanym przez OKSiR jeszcze nie widzieliśmy. W niedzielę, 23 czerwca w tym właśnie miejscu zgromadziło się około 12 tysięcy osób z Europy, Ameryki Północnej i Izraela, które przyjechały tu, by uczestniczyć w Celebracji Symfoniczno-Katechetycznej „Cierpienie Niewinnych” ...

Organizowane przez Drogę Neokatechumenalną wydarzenie zgromadziło w Brzezince ponad pięćdziesięciu biskupów i 35 rabinów pochodzących z całego świata. Uroczystość odbyła się na zakończenie 362. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Krakowie.

 

– Chciałabym z wielką radością i z całego serca Was powitać na naszej Oświęcimskiej Ziemi w Brzezince, miejscu, które miało być symbolem śmierci, a dzisiaj także poprzez Waszą tutaj obecność daje świadectwo życia i trwania dla dobra, pokoju i wzajemnej miłości – powiedziała, witając gości, Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa. – Witam wszystkich, a szczególnie tych którzy zadali sobie wiele trudu i przyjechali tutaj z odległych miejsc: Kanady, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Izraela, Włoch i wielu innych krajów.

 

Pani wójt powiedziała, iż jest szczęśliwa i dumna, że w tak niedługim czasie od powstania miejsca dla obsługi pielgrzymów i turystów w gminie Oświęcim może w imieniu swoim i mieszkańców gościć i przeżywać wspólnie tę wielką uroczystość zorganizowaną przez Międzynarodową i Polską Drogę Neokatechumenalną.

 

Celebracji przewodniczył obchodzący złoty jubileusz kapłaństwa metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Obecny był kompozytor symfonii Kiko Argüello, inicjator Drogi Neokatechumenalnej.

 

Dzieło muzyczne w hołdzie milionom ofiar Holokaustu i niewinnym ofiarom całego świata wykonała licząca około 200 osób orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Pau Jorquera.

 

Słowo wstępne wygłosił katechista odpowiedzialny za Drogę Neokatechumenalną w Polsce, Stefano Gennarini. Przedstawiając przybyłych gości, zaznaczał, że jest to miejsce nazwane przez Jana Pawła II „Kalwarią XX wieku.

 

Pozdrowienia dla uczestników celebracji od papieża Franciszka przekazał biskup Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. W liście papież zapewnił o modlitwie o to, by „ta inicjatywa przyniosła wiele owoców we wzmacnianiu więzów szacunku i przyjaźni miedzy chrześcijanami i Żydami, aby okropności, które w tym miejscu zostały popełnione, nie mogły się więcej powtórzyć”.

 

Rabin Irvin Yitz Greenberg, były przewodniczący Jewish Life Network i Steinhardt Foundation zaznaczył, że to niezwykłe wydarzenie jest znakiem głębokiego pojednania między „dwoma ludami przymierza”. Przypomniał także, że ta odnowa ma swoje korzenie w historycznym dokumencie soborowym „Nostra Aetate”.

 

Z kolei rabin David Rosen, przewodniczący Żydowskiego Komitetu Międzynarodowego ds. Relacji Międzyreligijnych i odpowiedzialny za relacje między Izraelem i Stolicą Apostolską podkreślił, że znaczenie dzieła muzycznego, jakim jest „Cierpienie Niewinnych” polega na tym, że wyraża ono głębokie zrozumienie dla cierpienia narodu żydowskiego.

 

 

Kompozytor Kiko Argüello zwrócił uwagę, że jednym z centralnych motywów jego dzieła są śpiewane słowa modlitwy „Słuchaj Izraelu”. – W tym miejscu wiele matek widziało, jak zabijano ich dzieci, kobiety żydowskie płacząc śpiewały „Shema Izrael”, tę modlitwę tak ukochaną przez Izrael” – mówił.

 

Po polsku odmówiono modlitwę za naród wybrany ułożoną przez Jana Pawła II, a hołd ofiarom Holokaustu złożono modlitwą El Ma’ale Rahamim, w której prosi się za dusze wszystkich zamordowanych z powodu prześladowania ludu żydowskiego. Odśpiewał ją rabin Chaim Adler, kantor Wielkiej Synagogi w Jerozolimie.

 

Na zakończenie jeszcze raz odśpiewano wspólnie, stojąc, fragment symfonii z najbardziej dramatycznym przesłaniem i wymową – „Shema Israel”.

 

Wśród uczestniczących w tym wydarzeniu biskupów byli m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik; metropolita lubelski abp Stanisław Budzik; metropolita poznański abp Stanisław Gądecki; biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser; arcybiskup moskiewski Paolo Pezzi; ordynariusz Triestu abp Giampaolo Crepaldi, arcybiskup Miami Thomas Newski, biskup greckokatolicki Bratysławy Peter Rusnak, biskup peruwiańskiego Callao Jose Luis del Palacioi i wielu innych arcybiskupów i biskupów z różnych krajów.

 

Wśród rabinów i osobistości żydowskich z Izraela, Ameryki Północnej i Europy byli m.in. przewodniczący Żydowskiego Komitetu Międzynarodowego ds. Relacji Międzyreligijnych i odpowiedzialnego za relację między Izraelem i Stolicą Apostolską, rabin Angel Kreimann-Brill, przewodniczący Latynoamerykańskiego Centrum dla Dialogu i Współpracy między Żydami i Chrześcijanami; rabin David Metzger; rabin Shmuel Gamliel; rabin Moshe Y. Levkovitz przewodniczący Afikim; Joshua Eblis, główny rabin Katowic; Shalom Bahbout wielki rabin Neapolu; Shlomo Hoffmeister, rabin Wiednia; Zoltan Radnoti, rabin Budapesztu; rabin Brain Opert z Milnerton w RPA.

 

 Akt Upamiętniający



 

 

GALERIA

FILMY